CHANCE_THIS_TO_IMAGE_URL"https://static.wixstatic.com/media/45ab39_dab56b7855424166870f7be3cefaf721~mv2.png/v1/fill/w_178,h_178,al_c,q_85,usm_0.66_1.00_0.01,enc_auto/Renkli.png"sizes="192x192"/>
top of page

İdari İzinli Personele de Yol ve Yemek Yardımı Ödemesi Yapılmalıdır!

Adil Haber-Sen olarak, sizlerden gelen talepler doğrultusunda, Destek Hizmetleri ve Ulaşım Daire Başkanlığı'dan ve İnsan Kaynakları Daire Başkanlığı'ndan, depremzede personele, Cumhurbaşkanlığı genelgesine uygun olarak, idari izinli sayıldığı günler için de, bu günlerde fiilen çalıştığı kabul edilerek, yol ve yemek yardımı ödemelerinin yapılmasını talep ettik. Konuya dair tüm detayları ve görselleri aşağıda bulabilirsiniz.Deprem bölgesinden sendikamıza ulaşan bilgilere göre yaşanan deprem felaketiyle birlikte Cumhurbaşkanlığı Genelgesi gereği idari izinli sayılan personele idari izinli sayıldıkları günler için yemek ve yol yardımının yapılmadığı anlaşılmıştır. Bilindiği gibi yemek ve yol yardımı personelin fiilen çalıştığı günler için ödenmektedir.

PTT A.Ş. Ücretsiz Servis ve Yol Yardımı Verilmesine İlişkin Prosedür’ün “Tanımlar Ve Kısaltmalar” başlıklı 4.12 maddesinde “Yol Yardımı”ın tarifini yapılırken “fiilen çalıştığı günler esas alınarak yapılacak yardımı ifade eder” denilmektedir.

Posta Ve Telgraf Teşkilatı Anonim Şirketi İdari Hizmet Sözleşmeli Personelin Sözleşme Esasları, Sözleşme Ücretleri Prosedürü’nun “Yemek yardımı” başlıklı 5.2.6.3 maddesinde “...fiilen çalıştığı gün sayısı kadar, brüt asgari ücret tutarının binde beşi oranında günlük yemek yardımı” yapılacağı hüküm altına alınmıştır.

15 Şubat 2023 tarihli ve 32105 sayılı Cumhurbaşkanlığı genelgesinde “ olağanüstü hal ilan edilen illerde personelin idari izinli sayılacağı ve idari izinli sayılanlar istihdamlarına esas görevlerini fiilen yerine getirmiş kabul edileceği” hüküm altına alınmıştır.

Cumhurbaşkanlığı genelgesinden açıkça anlaşılacağı üzere, deprem felaketiyle birlikte, Cumhurbaşkanlığı Genelgesi gereği idari izinli sayılan personel, idari izinli sayıldığı günler için de fiilen çalışmış kabul edilmesi gerekmektedir. Buna göre personelin yaşanan deprem felaketine bağlı olarak idari izinli sayıldığı günler için de yemek ve yol yardımının yapılması gerekmektedir.

Gereğinin bu doğruluda sağlanmasını saygılarımıza arz ve talep ederiz 

Adil Haber-Sen

Yönetim Kurulu

56 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page